Niestrawność

Większość ludzi w pewnym momencie życia doświadcza niestrawności. Zazwyczaj, nie jest to oznaka niczego poważnego. Ból może pojawić się nagle, lecz zazwyczaj pojawia się krótko po spożytym posiłku.

Przyczyny i objawy

Niestrawność jest czymś normalnym i większość ludzi doświadczy jej w którymś momencie swojego życia.

Oczywiśćie, niektóre przypadki mogą być poważniejsze od innych – możliwe jest pojawienie się niestrawności parę razy w roku lub nawet kilka razy dziennie.

Niestrawność w ciąży jest również bardzo powszechna: zmiany fizyczne organizmu wpływają na produkcję hormonów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Ciąża.

Objawy niestrawności

Objawy niestrawności:

  • Ból za żebrami
  • Dudnienie lub bulgotanie w żołądku
  • Ściśnięty żołądek lub skurcze
  • Nieprzyjemne uczucie po spożyciu posiłku
  • Uczucie pieczenia w żołądku

Jakie są przyczyny niestrawności?

Niestrawność jest zazwyczaj spowodowana nadmiarem kwasu wchodzącego w reakcję z wrażliwą wyściółką żołądka, jelit lub przełyku – powodując ból oraz obrzęk. Może to powodować nieprzyjemny ból przypominający uczucie pieczenia w żołądku – szczególnie w przypadku jeśli wyściółka przewodu pokarmowego jest wyjątkowo wrażliwa.

Niestrawność wywoływana jest przez różne czynniki.

Najczęstsze przyczyny niestrawności:

  • Spożywanie ciężkostrawnych posiłków
  • Jedznie zbyt szybko
  • Tłuste lub ostre jedzenie
  • Stres oraz niepokój
  • Spożywanie alkoholu
  • Palenie

Gaviscon to lek stworzony, by pomóc w przypadku objawów wymienionych powyżej.

Najczęściej zadawane pytania

Niestrawność może pojawić się niespodziewanie i może być spowodowana zmianą diety, dodatkowym stresem lub innymi czynnikami. Jednak nie martw się – niestrawność nie jest powodem do niepokoju, lecz jeśli dyskomfort związany z niestrawnością utrzymuje się przez dłuższy czas – skonsultuj się z lekarzem.

Oznaki niestrawności to dyskomfort i ból brzucha, a także zaparcia lub biegunka. Inne objawy, które mogą się pojawić to refluks, wzdęcia, nadmierne gazy oraz nudności.

W grę wchodzi kilka czynników takich jak przejedzenie lub za szybkie jedzenie. Sprawcą mogą być także tłuste lub ostre potrawy, kofeina, alkohol, czekolada lub napoje gazowane.

Leczenie

Gaviscon przynosi szybką ulgę od uczucia pieczenia związanego z niestrawnością, która trwa aż do 4 godzin. Dawkowanie: Zwykle stosowana dawka leku Gaviscon u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to 10-20 ml zawiesiny lub 2 do 4 tabletek w przypadku wystąpienia objawów po posiłku i przed snem (do czterech razy na dobę). Zawiesinę wstrząsnąć przed użyciem.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Leku Gaviscon nie powinno się przyjmować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najczęściej zadawane pytania

Objawami niestrawności może być piekący ból za mostkiem jak i dyskomfort w górnej części brzucha. Przez krótki czas możesz czuć się wzdęty, nadmiernie pełny lub chory. Bardzo rzadko zdarza się by niestrawność była oznaką bardziej poważnej choroby. Jednak, jeśli niestrawność pojawia się regularnie – lub nasila się – umów się na wizytę u lekarza.